Талант і генетика

Рубрика
Талант і генетика

Спалахи творчого генія з самого початку рухали цивілізацію вперед, і особливі успіхи люди завжди пов'язували з чимось, що йде зсередини. Талант і генетика дійсно пов'язані, про що свідчать багато генетичні дослідження, однак на скільки сильно здатності визначаються природою і як багато закладено в наших генах?

Що таке талант?

Талант (музичний або будь-який інший) може бути визначено як генетична схильність до успіху в певній сфері. Існує чимало спадкових факторів, які сприяють тому або іншому таланту, який нерідко передається з покоління в покоління.

Однак найбільш точно талант варто описати як показник, з яким людина стає кращою завдяки зусиллям. Швидкість, з якою ви стаєте краще в футболі - це ваш футбольний талант. Швидкість, з якою ви стаєте краще в математиці, - це ваш математичний талант. Важливо завжди враховувати те, що ви докладаєте певних зусиль для досягнення будь-якого рівня в обраному занятті.

І наша генетична схильність, і наші зусилля в підсумку дають те, що оточуючі називають талантом. Деякі люди народжуються з великим потенціалом, але без важкої роботи і практики їх талант ні до чого не приведе. Музика - хороший приклад, оскільки вчені отримали деякі докази впливу генів на музичні успіхи. Наприклад, дослідження за участю 500 близнюків показало, що 80% тональної глухоти (нездатність розрізняти звуки тієї чи іншої тональності) визначається спадковістю. Інше дослідження виявило гени, пов'язані з вивільненням серотоніну в процесі музичної творчості.

Талант и генетика

А дослідження за участю провідних шахістів і музикантів показало, що всього лише близько 30 відсотків відмінностей між гравцями можна пояснити кількістю практики. І, навпаки, дослідження за участю британських музикантів показало, що кращі виконавці практикувалися набагато більше, але вчилися не швидше, ніж менш досвідчені музиканти. Таким чином, ці дані досить-таки суперечливі.

Популярна думка, що для досягнення експертного рівня в чому-небудь, потрібно 10000 годин практики, і в цьому, мабуть, є частка правди. Але якщо ваші талант і ДНК дають вам здатність до шахів, математиці, музиці або футболу і ви отримуєте задоволення саме від цих занять, ви, безсумнівно, з більшою ймовірністю витратите час на розвиток саме цих здібностей.

Яке відношення гени мають до таланту?

У нашому геномі зашифрована маса інформації, яка диктує те, як нашому тілу розвиватися. Є в нашому геномі і маркери, які відповідають за деякі риси характеру і схильності. Однак талант (будь то музика, спорт або шахи) завжди буде дуже складною комбінацією безлічі генів, які вносять невеликий, але все ж вагомий внесок в розвиток здібностей до того чи іншого заняття.

Як генетика впливає на талант? Наприклад, існують гени, які відповідають за високий зріст, що є перевагою в баскетболі. Але назвати цей ген «баскетбольним» було б неправильно. Для досягнення успіху в музиці надзвичайно важливі скоординованість, певна форма рук, яка полегшує розтяжки, підвищене сприйняття висоти звуку (що приводить до розвитку ідеального слуху в дуже молодому віці), підвищене сприйняття ритму або підвищена емоційність у відповідь на музику. Це цілий набір окремих генетичних маркерів. Але чи можна сказати, що без великої праці все це стане запорукою успіху? Звичайно ж ні. Але ці фактори полегшують процес.

Імовірність стати елітним спринтером або силовим атлетом в певній мірі залежить від генетичних факторів. Однак в даний час були знайдені тільки кілька генів, які відповідають за певні спортивні переваги людини. Ось деякі з них:

  • ген ACTN3 - найбільш перспективний ген, який відповідає за швидкість бігу. Він кодує саркомерний білок α-актінін-3 в волокнах скелетних м'язах, що відповідає за вироблення «вибухового» потужного скорочення м'язів;
  • ген ACE I / D. Крім регуляції артеріального тиску, може впливати на функцію скелетних м'язів. Дійсно, він каталізує перетворення вазоконстрикторної агента ангіотензину I в ангіотензин II, який не тільки є більш потужним вазоконстрикторів, а й фактором росту м'язів. Теоретично, може сприяти спринт-орієнтованої роботі. Проте колективні дослідження за участю елітних спортсменів в даний момент непереконливі.

А ось деякі гени, що сприяють розвитку музичного таланту:

  • ген GATA2. Генетичні варіації, найбільш тісно пов'язані з високими музичними показниками, були виявлені поблизу гена GATA2. Вони залучені в розвиток внутрішнього вуха і нижнього коллікуліт;
  • ген PCDH15 грає роль в здатності волоскових клітин перетворювати звук в сигнали мозку.

Вчені погоджуються, що, хоча одні тільки результати генетичних досліджень не допоможуть визначити, кому судилося стати великим музикантом, вони можуть бути корисні для розуміння того, як слухова система перетворює звукові хвилі в сприйняття.

Щодо музики, спорту, шахів, мистецтва, генетика - це ще не все. Навколишнє середовище і культура, в якій ми живемо, також важливі для розвитку тих чи інших здібностей.

Чи можна використовувати генетичні дослідження як основу для визначення того, яким видом спорту варто займатися людині? Сьогодні накопичуються докази, що генетична ідентифікація талантів є не найоптимальнішим підходом для дітей. Наукові, етичні та психологічні наслідки такого використання генетичної інформації можуть бути дуже серйозні. Неможливо дати абсолютно точну рекомендацію до заняття тим чи іншим видом спортом на основі ДНК-тесту. Людські якості, включаючи спортивні, інтелектуальні, музичні досягнення, являють собою складну головоломку, в якій генетика - це всього лише одна її частина. Маючи знаннях про ваших генах і мутаціях в них, ми рекомендуємо використовувати генетику в поєднанні з вашими цілями і обраним видом спорту, щоб визначити найкращий план тренувань, харчування і способу життя.

Талановитий батько - талановитий і дитина?

Дуже багато з того, що має наше тіло, ми отримуємо у спадщину від батьків. Наша ДНК багато в чому схожа на програмне забезпечення, яке містить всі коди, що визначають характеристики нашого організму. Передача таланту по генам як така не відбувається, але талант можна описати як набір генетичних маркерів, які можуть бути успадковані.

Наприклад, щоб стати відмінним танцюристом, потрібно мати хороший баланс, гнучкість, відчуття ритму, хороші рефлекси. Це фізичні характеристики, які успадковуються від батьків. Їх взаємодія створює видатного танцюриста, якщо він прикладає до цього зусилля, звичайно ж. Також, наприклад і для співака важливо мати хороший слух і голосові зв'язки оптимального розміру і форми для отримання приємного голосу. Гарний зір може бути корисним в змаганнях зі стрільби.

Так, передається чи талант на генетичному рівні? Відповідь на це питання - і так, і ні. Таланти, які мають генетичний компонент, не успадковуються в істинному розумінні цього слова. Ніхто не зможе досягти успіхів у музиці або спорті тільки тому, що це зробили його батьки, але певні генетичні компоненти можуть цьому сприяти.

Найголовніше, варто розуміти, що генотип не диктує наше існування. Наша доля не визначається тільки нашими сім'ями. Здоровий спосіб життя, гарне харчування, спорт сильно впливає на наше тіло і нашу ДНК. Ми можемо використовувати наші генетичні схильності, щоб досягти особливих успіхів, і ми можемо формувати нашу поведінку так, щоб змінити нашу генетику. Гени можуть бути включені і вимкнені досвідом і навколишнім середовищем. А сучасні методи діагностики, в тому числі з використанням генетичних досліджень, допоможуть вам дізнатися більше про власний організм, його можливості і ті особливості, які вимагають особливої ​​уваги.

Переваги проведення аналізів в лабораторії Медікал Геномікс Україна

Медікал Геномікс Україна - найбільша в країні англійська лабораторія з більш ніж 18-річним досвідом в генетичних дослідженнях різної складності. Ми пропонуємо:

  • широкий спектр генетичних досліджень. У нас можна пройти тести для встановлення батьківства / материнства, а також близького і далекого спорідненості, генеалогічні і медичні ДНК-тести;
  • зручність замовлення. Ви можете здати біологічний матеріал в одному з наших пунктів (є у всіх великих містах України) або замовити набір для домашнього забору;
  • високу точність. Результати кожного тесту перевіряють двома незалежними групами вчених під керівництвом докторів наук в генетиці. Ми використовуємо передове лабораторне, комп'ютерне обладнання.

Ви також можете розраховувати на доступні ціни та високу швидкість виконання тестів. Стандартні тести виконуються протягом 7-9 днів. Є також можливість замовити терміновий тест. З усією детальною інформацією про те, які тести ми виконуємо, процедурі їх виконання, ви можете ознайомитися на нашому сайті. Зателефонуйте нам, якщо у вас є питання - наші консультанти дадуть відповідь на будь-які з них і допоможуть оформити замовлення.

Похожие статьи
Сподобався пост? Підпишіться на оновлення сайту
Залишити відповідь

Останні статті

Поняття «аналіз ДНК» з'явилося в побуті ще 1980 року, і нині немає людини, яка з нею незнайома. Заглибимося в термінологію, ДНК-тест – процедура внутрішньовидової ідентифікації.

Медичний центр Медікал Геномікс Україна пропонує підтверджені наукою можливості зберегти свою молодість та здоров'я на всіх життєвих етапах.

Тридцять вісім років тому Алек Джефріс, генетик із Британії, дійшов висновку, що ДНК кожної людини унікальна. Надалі це відкриття вчені поклали основою методу, який знайшов застосування у криміналістиці, у світі науки.

На сьогоднішній день на території України дедалі популярнішими стають ДНК лабораторії. За останні роки кількість людей, які бажають замовити ДНК — тестування на встановлення спорідненості у Києві та по всій Україні, зросла в кілька разів.

Дізнатися про своє етнічне походження, досліджувати свою сімейну історію та знайти нових родичів зовсім нескладно завдяки простому тесту ДНК.

Молекулярний тест на коронавірус за допомогою ПЛР - це точний тест, рекомендований ВООЗ для підтвердження коронавірусної інфекції SARS-CoV-2.

Будьте абсолютно впевнені в батьківстві завдяки найбільш популярним ДНК-тестам на батьківство. Досить взяти зразки будь-якого формату з ДНК від батька та дитини: мазки зі щоки, щітки, окуляри, столові прилади, соломинки тощо.

У нашому списку послуг доступні різні типи тестів для підтвердження зараження коронавірусом SARS-CoV-2. Варто пам'ятати, що використовуються для перевірки різних параметрів. Тести ПЛР підтверджують поточну інфекцію COVID-19.

ДНК-тестування для встановлення батьківства полягає у порівнянні генетичних профілів передбачуваного батька та дитини. Подібні тести проводяться для визначення ступеня спорідненості між членами сім'ї однієї статі: сестра – сестра, дідусь – онук.