Що таке ДНК тест та коли він потрібен

Рубрика
Що таке ДНК тест та коли він потрібен

Що таке ДНК-тест? Це складне лабораторне дослідження, що дозволяє розшифрувати інформацію, що зберігається в генах. Результати такого дослідження можна використовувати в суді (аліменти, спадщину, кримінальні справи), в медичних цілях або для побудови генеалогії. Сучасні технології гарантують точність до 100% і швидкість проведення тесту - більшість з них виконуються протягом одного тижня.

Процедура проведення ДНК-тесту

Як робиться ДНК-тест? Будь-ДНК-тест починається з забору біологічного матеріалу, звідки буде залучена молекула дезоксирибонуклеїнової кислоти. Стандартним біоматеріалом є букальний епітелій. Його беруть методом зіскрібка спеціальним аплікатором з ротової порожнини. Це займає всього кілька секунд, абсолютно безболісно, ​​і такий мазок може братися навіть у немовляти. Здати біоматеріал для лабораторії Медікал Геномікс Україна можна двома способами:

 • в пункті збору матеріалу. Лабораторія має 43 пункти по всій країні, в кожній області. Це зручно, оскільки всю процедуру проведе кваліфікований фахівець, а вам не доведеться переживати про те, чи правильно ви все зробили;
 • за допомогою домашнього набору. В цьому випадку лабораторія направляє вам набір з аплікатором, інструкцією і документами. Це хороший варіант, якщо у вашому місті немає пункту збору і у вас немає часу або можливості поїхати в інше місто. Необхідно уважно прочитати інструкцію і слідувати їй.

Якщо ви хочете пройти тест на встановлення батьківства до суду, ви можете використовувати набір для проведення ДНК тесту будинку. Такий тест не має юридичної сили, однак допоможе вам розвіяти сумніви або розуміти, як діяти далі в разі того чи іншого результату.

Які матеріали беруть для аналізу

Єдине, що потрібно для проведення тесту, від замовника - це біологічний матеріал всіх учасників тесту. Якщо це тест на батьківство, тоді слід взяти зразки ДНК у дитини і передбачуваного батька (або інших родичів по батьківській лінії).

Зразки ДНК містяться у всіх клітинах організму, проте не всі матеріали однаково ефективно дозволяють виділяти дезоксирибонуклеїнової кислоти. Кращим матеріалом з цієї точки зору є букальний епітелій, якій беруть методом мазка з ротової порожнини. Букальний епітелій є стандартним, однак не завжди його можна отримати від усіх учасників тесту на батьківство. Іноді неможливо отримати стандартні зразки від батька або дитини, тоді необхідно знати, які нестандартні зразки можуть бути використані для тесту. Ними можуть бути:

 • волосся (з цибулинами);
 • вміст неочищеної електричної бритви;
 • тканини м'язів або органів, отримані після перебування в лікарні;
 • нігті;
 • зубочистка;
 • недопалки;
 • жувальна гумка;
 • біологічні плями на тканинах (кров, сперма, слина);
 • немита пустушка.

Якщо ви хочете пройти тест на батьківство з використанням нестандартних матеріалів, вам буде потрібно інструкція по забору стандартних зразків. Також необхідно попередньо зв'язатися з лабораторією, щоб дізнатися, які саме матеріали можуть бути використані у вашому конкретному випадку.

Встановлення спорідненості

Аналіз ДНК дозволяє з точністю вище 99,9% підтвердити спорідненість і зі 100% точністю спростувати його. Оскільки передача генетичної інформації між найближчими родичами відбувається практично без змін, це дає можливість встановлювати зв'язки між людьми в рамках однієї сім'ї в декількох поколіннях. Ці тести допомагають встановити, чи є два або більше людини генетичними родичами:

 • встановлення батьківства. Найпоширеніші типи тестів, оскільки їх результати найчастіше потрібні в суді у справах про призначення аліментів або розподілі спадщини. Можливо також пройти ДНК-тест на материнство в лабораторії для вирішення тих же завдань.
 • сіблінгового тести. Дозволяє встановити зв'язок між потенційними братами і сестрами в тих випадках, коли передбачуваний батько недоступний для тестування. Цей тест ідеально підходить в ситуаціях, коли передбачувані брати і сестри хочуть підтвердити свої біологічні відносини і перевірити, чи є вони повнорідними або неповнорідними або не є родичами взагалі;
 • близнюеові тести. Дозволяє підтвердити, чи є близнюки монозиготними або гетерозиготними близнюками. Результати такого подвійного тесту на ДНК на 100% точні і можуть використовуватися в медичних цілях, наприклад, при донорстві органів, або для суду;
 • генетична реконструкція. Тест призначений для встановлення того, чи пов'язаний дитина біологічно з кровними родичами з боку батька. Тест проводиться, коли прямий тест на батьківство не провести не можна;
 • тести на спорідненість (бабуся / дідусь, тітка / дядько). Ці тести дозволяють усунути сумніви в генетичному зв'язку з родичами як по батьківській, так і по материнській лінії.

Тести на спорідненість трохи складніші, ніж стандартні тести, що дозволяють встановити батьківство в лабораторії, і можуть використовуватися для визначення різних типів відносин в різних ситуаціях.

Діагностика захворювань

ДНК-тести можуть чимало розповісти про різні аспекти генетичного здоров'я. Ось деякі з областей, в яких може використовуватися діагностика по генам:

 • ризики для здоров'я. ДНК-тести дозволяють визначити ймовірність розвитку раку молочної залози, ранньої хвороби Альцгеймера, целіакії, вікової дегенерації жовтої плями, хвороба Паркінсона. Результати досліджень надають цінну інформацію, яку можна використовувати для прийняття обґрунтованих медичних рішень. Але важливо пам'ятати, що результати тесту - це не діагноз, а інтерпретувати результати необхідно за допомогою фахівця.
 • загальне здоров'я. ДНК-тест Wellness дає інформацію про інші ознаки загального стану здоров'я. До них відносяться ваш природний генетичний вага, ймовірність випробовувати глибокий сон, схильність до залежностей, а також інші риси. Ця інформація може бути корисна для корекції дієти і способу життя.
 • носійство генів. ДНК-тести можуть розповісти, чи існують у вашому геномі варіабельні гени. У більшості випадків ці варіанти не впливають на вас безпосередньо, але ви можете передати їх своїм дітям. Таким чином можлива передача таких хвороб, як кістозний фіброз, серповидноклеточную анемія і спадкова втрата слуху. Найчастіше, якщо обоє батьків є носіями певного варіанту, що викликає хвороби, ймовірність успадкування їх спільною дитиною становитиме 25%. Генетичний аналіз допомагає парам зробити кроки, щоб звести до мінімуму ймовірність успадкування дітьми того чи іншого захворювання;
 • клітинне старіння. Завдяки ДНК-тестування можна дізнатися, як старіють клітини організму. Тест заснований на дослідженні теломер, які захищають наші хромосоми від деградації. Теломери природно зношуються і коротшають у міру старіння; кожен раз, коли клітина ділиться і ДНК реплицирует себе, теломери стають трохи коротше. Але наукові дані показують, що інші чинники, які людина може контролювати, впливають на довжину нашого теломера як позитивно, так і негативно.

Генеалогічне дослідження

Генеалогічні тести дозволяють задовольнити інтерес в походженні сім'ї, патрімоніальной (YDNA-тести для батьківській родоводу) або матримоніальної (mtDNA-тести для материнської родоводу) лінії.

Як працює генеалогічний тест. Всі люди мають близько 99,9% однієї тієї ж послідовності ДНК. Тільки близько 0,1% генотипу різному у різних груп людей. Регіональні популяції людей, як правило, мають одні і ті ж генетичні маркери. Порівнюючи вашу ДНК з базою даних, заповненої послідовностями ДНК інших людей (в тому числі древніх), лабораторія може показати вам, звідки прийшли ваші предки і сформувати карту їх міграцій.

Що важливо враховувати. Важливо відзначити, що інформація, яку ви отримуєте в результаті генеалогічного DNA-аналізу, є спільною і ймовірнісної. Це означає, що результат заснований на статистичних ймовірності - він не є точним фактом. Хоча деякі генетичні маркери зазвичай характерні для однієї конкретної популяції, це не означає, що вони унікальні для цих людей. Це просто означає, що ви статистично ближче цим людям, ніж до інших груп.

Щоб пройти ДНК тест на походження, необхідні той же матеріал, що і для батьківського тесту, - букальний епітелій. Однак генеалогічне дослідження виконується довше і коштує дорожче стандартних тестів на спорідненість.

Переваги проведення ДНК тесту в лабораторії Медікал Геномікс Україна

Лабораторія Медікал Геномікс Україна - найбільша в країні англійська лабораторія, яка виконується різноманітні ДНК-тести, результати яких можуть розглядатися як українськими, так і європейськими судами. Лабораторія гарантує конфіденційність, високу точність результату, забезпечену використанням сучасних методик і технологій (при аналізі від 16 до 33 локусів) і подвійною перевіркою результату.

Замовити дослідження і здати біоматеріал можна в Києві, Харкові, Одесі, Дніпрі, Запоріжжі та будь-якому іншому населеному пункті країни.

Похожие статьи
Сподобався пост? Підпишіться на оновлення сайту
Залишити відповідь

Останні статті

Поняття «аналіз ДНК» з'явилося в побуті ще 1980 року, і нині немає людини, яка з нею незнайома. Заглибимося в термінологію, ДНК-тест – процедура внутрішньовидової ідентифікації.

Медичний центр Медікал Геномікс Україна пропонує підтверджені наукою можливості зберегти свою молодість та здоров'я на всіх життєвих етапах.

Тридцять вісім років тому Алек Джефріс, генетик із Британії, дійшов висновку, що ДНК кожної людини унікальна. Надалі це відкриття вчені поклали основою методу, який знайшов застосування у криміналістиці, у світі науки.

На сьогоднішній день на території України дедалі популярнішими стають ДНК лабораторії. За останні роки кількість людей, які бажають замовити ДНК — тестування на встановлення спорідненості у Києві та по всій Україні, зросла в кілька разів.

Дізнатися про своє етнічне походження, досліджувати свою сімейну історію та знайти нових родичів зовсім нескладно завдяки простому тесту ДНК.

Молекулярний тест на коронавірус за допомогою ПЛР - це точний тест, рекомендований ВООЗ для підтвердження коронавірусної інфекції SARS-CoV-2.

Будьте абсолютно впевнені в батьківстві завдяки найбільш популярним ДНК-тестам на батьківство. Досить взяти зразки будь-якого формату з ДНК від батька та дитини: мазки зі щоки, щітки, окуляри, столові прилади, соломинки тощо.

У нашому списку послуг доступні різні типи тестів для підтвердження зараження коронавірусом SARS-CoV-2. Варто пам'ятати, що використовуються для перевірки різних параметрів. Тести ПЛР підтверджують поточну інфекцію COVID-19.

ДНК-тестування для встановлення батьківства полягає у порівнянні генетичних профілів передбачуваного батька та дитини. Подібні тести проводяться для визначення ступеня спорідненості між членами сім'ї однієї статі: сестра – сестра, дідусь – онук.