Як успадковується група крові

Рубрика
Як успадковується група крові

Кров - це складна жива тканина, яка містить багато різних клітин і білків. Кров - це транспортер, регулятор і захисник, вона проходить через тіло, виконуючи багато важливих функцій. Так само, як колір очей або волосся, ми отримуємо групу крові від наших батьків. Кожен біологічний батько передає один з двох генів АВО потомству. У цій статті розберемо, як успадковується група крові від батьків, і яке значення це має для генетики і медицини.

  Група крові батька  
        I (0)       II (A) III (B) IV (AB)
Група крові матері I (0) I (0)

II (A)

I (0)

III (B)

I (0)

II (A)

III (B)

Група крові дитини
II (A)

II (A)

I (0)

II (A)

I (0)

будь-яка II (A), III (B)
IV (AB)
III (B)

III (B)

I (0)

будь-яка I (0) II (A), III (B)
IV (AB)
IV (AB)

II (A)

III (B)

II (A), III (B)
IV (AB)
II (A), III (B)
IV (AB)
II (A), III (B)
IV (AB)

Окремі молекули, звані агглютиногенами (тип антигену), прикріплюються до поверхні еритроцитів. Існує два різних типи агглютиногенов: тип «А» і тип «В». Кожен тип має свої властивості. Система класифікації типів крові AB0 використовує наявність або відсутність цих молекул для класифікації крові за чотирма типами.

Інший рівень специфічності додається до групи крові шляхом визначення, чи є в крові резус-білок. Кожна група крові має або позитивний «+» (містить Rh-білок), або негативний «-» (без Rh-білка). Наприклад, людина, чия група крові є «позитивною» (A +), має на поверхні своїх еритроцитів білки як A, так і Rh.

Антигени крові являють собою унікальні, успадковані поліморфізм на позаклітинної поверхні еритроцитів. Вони використовуються в якості генетично дискретних маркерів поліморфізму людини з моменту відкриття системи АВ0 в 1900 році. З тих пір було ідентифіковано багато антигенів групи крові і з'ясовано їх біологічне значення. Антигени і антитіла групи крові грають важливу роль в трансфузійної медицини. Крім того, групи крові надали антропологам інструмент для вивчення поліморфізму у різних народів світу, а генетикам продемонстрували успадковані маркери для розуміння складних механізмів генетичних зв'язків і ролі спадковості в здоров'я людей.

Кожен з нас має одну з систем крові AB0 (A, B, AB або 0) і резус-фактор (позитивний або негативний). Система резусів складається з 54 антигенів, але коли мова йде про позитивний або негативний резус, мається на увазі тільки один з них - антиген D. Молекули антигену А і В на поверхні еритроцитів складаються з двох різних ферментів. Ці два ферменти кодуються різними версіями або алелями одного і того ж гена.

Аллель А кодує фермент, який утворює антиген А, а аллель В кодує фермент, який утворює антиген В. Третя версія цього гена, аллель 0, кодує білок, який не є функціональним; він не дає ніяких поверхневих молекул взагалі.

Гени A і B є домінантними, а ген 0 - рецесивним. Наприклад, якщо ген Про з'єднується з геном А, група крові дитини буде А. Наприклад, у батька з групою 0 і двома генами 0 і у батька з A з двома генами A буде дитина групи крові з одним геном A і одним геном 0.

Таким чином, кожна людина успадковує два алелі гена - один від матері, інший від батька. Комбінація двох ваших алелей визначає вашу групу крові. Зовсім необов'язково, щоб діти мали ту ж групу крові, що і їх батьки. Існують певні генетичні «правила», які дозволяють отримати ту чи іншу групу. Але як часто трапляється з правилами, тут є свої винятки.

У нас є дві копії більшості генів. Ми отримуємо одну копію від нашого батька і одну від нашої мами. У кожного з батьків є дві копії кожного з них генів, і кожен з них передає одну копію. Оскільки у нас є дві копії гена групи крові і існує три можливих версії цього гена (АВ0), виходить шість можливих комбінацій. Але хоча їх шість, груп крові - тільки чотири.

Якщо групи крові у мами і тата однакові

Щоб зрозуміти, як успадковується група крові дитиною від батьків з однаковою групою крові, розглянемо цей приклад. Наприклад, тато є носієм генотипу АА, тобто він має дві версії гена А. Він також може бути носієм генотипу А0, але він все одно буде представником А-групи. Припустимо, генотип мами теж АА.

У разі, коли обоє батьків носії АА, завдання вирішується досить просто: дитина отримує ту ж комбінацію генів.

Пам'ятайте, що ми отримуємо тільки одну копію гена від матері та одну копію від батька. Так, наприклад, батько віддає або свій перший ген А, або другий А, але не обидва. Це не дуже важливо саме в цьому прикладі, тому що ці два гени мають однакову версію. Єдиною можливою комбінацією крові в цьому випадку у дитини є АА, як і його у батьків. Так що 100% їх дітей будуть мати генотип АА.

Чи може бути у дитини інша група крові, якщо у батьків вони однакові? Давайте подивимося, що вийде, якщо обоє батьків є носіями генотипу A0. Навіть якщо у обох батьків А-група, батько може передати або свою версію гена А, або 0. З матір'ю точно так же - тільки А чи тільки 0. Це дає чотири можливих комбінації - АА, А0, А0 (їх слід враховувати двічі) і 00. Таким чином вірогідність отримати 0-групу крові становить 25%, а а-групу - 75%. Тільки одна комбінація, 00, дає групу крові 0. Тому відповідь на наше питання - так, у дитини може бути інша група крові.

Цей приклад показує важливість знання генотипів батьків, щоб визначити можливу групу крові майбутньої дитини. Просто «А» дає мало інформації. Вам потрібно знати генотип - або АА, або А0.

Якщо групи крові у мами і тата різні

Різні групи крові батьків дають набагато більш різноманітні комбінації. Розглянемо кілька прикладів. Уявімо, що у майбутніх батьків групи крові AB і 0. У цій ситуації з'являється кілька можливих комбінацій, які зовсім необов'язково будуть відповідати групі батька або матері. Батько з групою AB і мати з групою 00 передають дитині або A0 (група крові A), або B0 (група крові B).

Тепер, розглянемо інший варіант - коли батько має А-групу, а мати - B-групу? У цьому завданні передбачуваної групою дитини може бути будь-яка - A, B, AB або 0. Якщо у одного з батьків група A, а в іншого - AB, вони можуть народити дитину з групами крові A, B або AB. Ще один варіант: один з батьків має А-групу, другий - 0. Тоді їх дитина може мати групу крові А чи 0.

Таким чином, неможливо з точністю сказати, чи буде дитина мати таку ж групу крові, як один з батьків, чи ні. Але використовуючи навіть ці невеликі знання в області генетики, ви зможете з'ясувати можливі групи крові дитини на основі груп крові батьків.

Як успадковується резус фактор

За тим же принципом, що успадковуються гени АВ0, кожна людина отримує по одному гену резус-фактора від батька і матері. Резус-позитивний ген є домінантним в парі з резус-негативним геном.

Одним з перших тестів, які буде здавати вагітна жінка, є аналіз крові. Крім інших показників, тест обов'язково перевіряє її групу крові і резус-фактор. Це вкрай важлива інформація, здатна грати роль в здоров'я її дитини, тому чим раніше вона буде отримана, тим краще.

Резус-фактор - це білок, що міститься в деяких еритроцитах. Їм володіє більшість людей на планеті, і значить - вони мають резус-позитивний фактор. Резус крові, яка не містить цього білка, називають негативним. Щодо успадкування резус-фактора все йде набагато простіше, ніж в спадкуванні груп крові.

Так, батько й мати з негативним резус-фактором передають його всьому своєму загальному потомству. Якщо резус-фактори різні, то дитина може отримати як «+», так «-».

Якщо і батько, і мати несуть ген резусу «+», то дитина отримає аналогічний фактор з імовірністю більше 75%. Негативний резус в цій ситуації не виключається, якщо батьки гетерозиготні. Гетерозиготність має на увазі, що гени несуть як «+», так і «-». Можна розпитати кровних родичів такої пари і, цілком ймовірно, що в попередньому поколінні їх сім'ї є люди з негативним резусом.

У жінки з резусом «-» і чоловіки з резусом «+» можуть з'явитися діти з позитивним резусом (близько половини дітей, народжених від матері з резусом «-» і батька з «+», будуть резус-позитивними). Різний резус у матері і дитини - ситуація, яка вимагає уваги.

Несумісність по резусу зазвичай не проблема, якщо це перша вагітність матері. Це пов'язано з тим, що кров дитини, як правило, не потрапляє в кровоносну систему матері під час вагітності. Однак в процесі пологів кров мами і дитини може змішуватися. Якщо це відбувається, організм матері розпізнає резус-білок як чужорідне речовина і може почати виробляти антитіла (білки, які діють як протектори при попаданні чужорідних клітин в організм) проти білка Rh.

Резус-антитіла нешкідливі до другої і більш пізніх вагітностей матері. Якщо вона буде носити іншого резус-позитивної дитини, її резус-антитіла розпізнають резус-білки на поверхні клітин крові дитини як чужорідні. Її антитіла потраплять в кров дитини і будуть атакувати ці клітини.

Це може викликати руйнування червоних кров'яних клітин дитини. Це явище відоме як гемолітична хвороба, або резус-хвороба новонародженого. Таким чином, якщо резус-групи батьків різні, вони повинні будуть вжити заходів обережності при народженні другої і наступних дітей.

Переваги проведення аналізів в лабораторії Медікал Геномікс Україна

Лабораторія Медікал Геномікс Україна виконує широкий спектр генетичних експертиз - встановлення батьківства / материнства, генетична реконструкція батьківства, генеалогічні дослідження, встановлення близького і далекого спорідненості. Тут ви також можете пройти медичні тести, які допоможуть виявити наявність мутацій генах, схильності до тих чи інших захворювань. Лабораторія Медікал Геномікс Україна - це:

  • найбільша в країні англійська лабораторія з 18 річним досвідом в генетичних дослідженнях. Ми використовуємо передове лабораторне та комп'ютерне обладнання, яке допомагає виконувати точні і швидкі тести;
  • подвійна перевірка результату. Кожен результат перевіряється двічі двома незалежними групами вчених під керівництвом двох докторів наук в генетиці;
  • доступність по всій країні. Ви можете здати біоматеріал в одному з наших пунктів збору (є у всіх великих містах) або замовити набір для домашнього забору - з потрібними інструментами, інструкцією і документацією.

Висновки лабораторії приймаються в судових та міграційних інстанціях України, ЄС, США. Зателефонуйте, якщо вам потрібна консультація або ви хочете замовити тест - ми відповімо на всі ваші запитання.

Похожие статьи
Сподобався пост? Підпишіться на оновлення сайту
Залишити відповідь

Останні статті

Поняття «аналіз ДНК» з'явилося в побуті ще 1980 року, і нині немає людини, яка з нею незнайома. Заглибимося в термінологію, ДНК-тест – процедура внутрішньовидової ідентифікації.

Медичний центр Медікал Геномікс Україна пропонує підтверджені наукою можливості зберегти свою молодість та здоров'я на всіх життєвих етапах.

Тридцять вісім років тому Алек Джефріс, генетик із Британії, дійшов висновку, що ДНК кожної людини унікальна. Надалі це відкриття вчені поклали основою методу, який знайшов застосування у криміналістиці, у світі науки.

На сьогоднішній день на території України дедалі популярнішими стають ДНК лабораторії. За останні роки кількість людей, які бажають замовити ДНК — тестування на встановлення спорідненості у Києві та по всій Україні, зросла в кілька разів.

Дізнатися про своє етнічне походження, досліджувати свою сімейну історію та знайти нових родичів зовсім нескладно завдяки простому тесту ДНК.

Молекулярний тест на коронавірус за допомогою ПЛР - це точний тест, рекомендований ВООЗ для підтвердження коронавірусної інфекції SARS-CoV-2.

Будьте абсолютно впевнені в батьківстві завдяки найбільш популярним ДНК-тестам на батьківство. Досить взяти зразки будь-якого формату з ДНК від батька та дитини: мазки зі щоки, щітки, окуляри, столові прилади, соломинки тощо.

У нашому списку послуг доступні різні типи тестів для підтвердження зараження коронавірусом SARS-CoV-2. Варто пам'ятати, що використовуються для перевірки різних параметрів. Тести ПЛР підтверджують поточну інфекцію COVID-19.

ДНК-тестування для встановлення батьківства полягає у порівнянні генетичних профілів передбачуваного батька та дитини. Подібні тести проводяться для визначення ступеня спорідненості між членами сім'ї однієї статі: сестра – сестра, дідусь – онук.