Як гени впливають на людину

Рубрика
Як гени впливають на людину

Вже понад 100 років генетики вивчають, як відмінності в генах визначають наше здоров'я, а також впливають на нашу схильність до здібностям краще освоїти ту чи іншу сферу діяльності. Генетичні дослідження сьогодні допомагають людям краще зрозуміти їх організм, дізнатися більше про своє біологічне спадщині через покоління і вплинути на ті чи інші його аспекти.

Що визначають наші гени?

гены человека

Деякі світові генетичні лабораторії вже пропонують громадськості набори для тестування талантів, які повинні допомогти з визначення талантів серед дітей шляхом визначення конкретних генів.

Недавні дослідження показали, що існує зв'язок між специфічним геном ACTN3 і спортивними здібностями. Це, наприклад, послужило основою для дитячих генетичних тестів Atlas Sports Genetics, фірми по генним технологіям в Боулдері, штат Колорадо. Мета тесту - передбачити, чи буде дитина краще в швидкісних і силових видах спорту, таких як футбол або спринт. Подібний тест пропонують в Сінгапурі - тут знаходять 33 генетично закладених ознаки, включаючи інтелект, пам'ять, емоційний фактор і схильність до підприємництва. У Китаї говорять про 11 різних генах, що визначають IQ дитини, пам'ять, фокусування і навіть спортивні здібності.

Дійсно, генетика має велике значення, просто тому що наша ДНК - це своєрідний програмний код, який зумовлює буквально все в структурі нашого організму, оскільки дає інструкції для створення білків і клітин. На що впливають гени:

  • колір волосся, шкіри, очей, вага, зріст, статура;
  • схильність до прояву хвороб;
  • риси характеру;
  • схильність до тих чи інших сфер діяльності.

Однак до цих даних і генетичним тестам на таланти необхідно ставитися з певною часткою скептицизму. Вчені по всьому світу говорять про етичні проблеми подібного тестування і небезпеки вибору професії або виду спорту для дитини тільки на підставі результатів тесту. Набагато важливіше - особисті інтереси людини, його ставлення до обраної галузі, його наполеглива праця над тим, що йому подобається.

Насправді, в даний момент ще дуже важко визначити, які ділянки ДНК і як гени впливають на людину і чи буде дитина схильна до певних талантам. Дослідження показують, що лише 2-3% генетичної варіації визначають такі риси, як інтелект і спортивні результати. Експерти сходяться на думці, що навіть тестування на ACTN3 і інші схожі тести для прогнозування здібностей дитини все ще знаходяться на ранній стадії дослідження.

Коли виявиться талант і здібності, закладені в генах

Талант до чого-небудь - не просто хороший результат, а обдарованість, помітна оточуючим. Але не можна сказати точно, коли проявиться талант. Іноді людина десятиліттями не підозрює, що має схильність до якого-небудь предмету просто тому, що у нього не було можливостей для навчання цьому або його оточення не сприяло розвитку таланту.

Але деякі таланти можуть проявитися в дуже ранньому віці. Найвідоміший приклад - Вольфганг Амадей Моцарт, який почав створювати музичні твори у віці п'яти років. Але не будемо забувати, в який час і в якому оточенні виховувався великий композитор - його батько був придворним скрипалем і композитором, а значить, любов до музики оточувала Амадея з перших днів його життя.

Ось чому важливо пропонувати дитині різні заняття з раннього віку. Непереборне бажання займатися чим-небудь і видатні результати можуть продемонструвати генетичну схильність до обраної сфери.

Чи можна чогось досягти, якщо інформація не закладена в генах

Відповісти на це питання однозначно науці в даний час не під силу. Ми можемо розглянути один приватний приклад. Одне з найбільш цікавих явищ сьогодні - спортивну майстерність ямайських спринтерів. Одні з кращих спринтерів в світі родом з цієї острівної держави в Карибському морі. І Усейн Болт, і Елейн Томпсон - олімпійські чемпіони з Ямайки, які мають звання найшвидших людей в світі. Крім того, ямайські спортсмени - це 19 осіб з 26 найшвидших людей всіх часів, коли-небудь змагаються в бігу на 100 метрів. Ці цифри дуже дивні, щоб бути простим збігом, враховуючи, що населення Ямайки становить всього 2,8 мільйона чоловік. Вчені, які досліджували молекулу ДНК ямайських спринтерів, припустили існування «гена швидкості» і визначили ген ACE.

Цей конкретний варіант гена збільшує ймовірність того, що у вас буде серце більше середнього, яке може перекачувати кров з високим вмістом кисню в м'язи швидше, ніж у звичайної людини. Дані показали, що у ямайців набагато частіше проявляється цей варіант гена, ніж у європейців або навіть жителів Західної Африки.

Як не дивно, 75% ямайців, як спортсменів, так і не спортсменів, також мають ген ACTN3, який допомагає розвивати м'язову силу. І тільки 70 відсотків спортсменів міжнародного рівня з США мають цей варіант гена.

Отже, закладені ваші потенційні спортивні здібності в першу чергу в цих двох генах? Складно сказати.

По-перше, генетика спорту неймовірно складна, і більш імовірно, що тут задіяний цілий ряд генів, а не конкретна аномалія. Крім того, Янніс Пітсіландіс, біолог з Університету Глазго, вивчав генетику ямайських спринтерів і не зміг генетично виділити підгрупу, яка змушувала їх бігати швидше, ніж всі інші. Замість цього він стверджує, що на Ямайці багато швидких спринтерів, тому що вся країна заохочує цей вид спорту, подібно до того, як Сполучені Штати одержимі футболом.

Давайте розглянемо ще один приклад - здатність легко вирішувати математичні завдання. На жаль, тут ще менше переконливих матеріалів щодо ролі генетики в академічному успіху. Згідно великому дослідженню близнюків, проведеним вченими з Королівського коледжу Лондона, можливо, що гени математичних і мовних навичок успадковуються від батьків. Однак вчені не змогли визначити точні гени, які можуть бути відповідальні за ці навички.

Як щодо музичних здібностей? Ситуація теж залишається неясною. Хоча ніяких прямих зв'язків між генами і музичними здібностями встановлено не було, деякі вчені вважають, що музичні досягнення насправді можуть бути пов'язані з бажанням займатися музикою, у якого є генетичні передумови. Дослідження більш 10000 ідентичних шведських близнюків, проведене неврологом Міріам Мосінг з Каролінського інституту (Швеція), показало, що схильність людини займатися музикою може успадковуватися дитиною на 70%. Проте, жодна з досліджень не може вважатися остаточним, оскільки ніякого конкретного варіанту гена ще не знайдено.

Як же ми відповімо на поставлене на початку питання, чи існує обмеження можливостей через гени? В даний момент учені не знають відповіді на це питання, але ви напевне можете досягти успіху в цікавій вам галузі, маючи мотивацію до цього, отримуючи освіту і старанно працюючи.

Як людині змінити свою генетичну інформацію

Більшість генів, які ми отримуємо від наших батьків, є їх копіями, які працюють так само, як і у них. Але не завжди ген дитини буде ідеальною копією. Зміни в генах називаються мутаціями, і вони є у кожної людини, і зовсім необов'язково це погане явище. Деякі мутації дозволяють організму працювати краще, ніж оригінальний ген, а багато хто взагалі не мають значення. Інші мутації - причина проблем. Стан, яке викликається мутаціями, називається генетичним захворюванням. Але найбільш поширені захворювання викликані поєднанням генних змін і способу життя людини.

Чи можна поміняти свою генетику? Ми не можемо змінити наші гени, але ми можемо змінити свою поведінку. Людина може вжити заходів для запобігання хворобам, зниження ризику їх прояви і спробувати знайти проблеми на ранніх стадіях, коли лікування працює найкраще. Хороша генетика - розпливчасте поняття, оскільки гени можуть включатися і вимикатися під впливом різних факторів. Відмова від шкідливих звичок, заняття спортом, достатній сон і збалансоване харчування - як правило, цих основних рекомендацій, які дає кожен лікар, досить для зниження негативного впливу генетики на організм.

Похожие статьи
Сподобався пост? Підпишіться на оновлення сайту
Залишити відповідь

Останні статті

Поняття «аналіз ДНК» з'явилося в побуті ще 1980 року, і нині немає людини, яка з нею незнайома. Заглибимося в термінологію, ДНК-тест – процедура внутрішньовидової ідентифікації.

Медичний центр Медікал Геномікс Україна пропонує підтверджені наукою можливості зберегти свою молодість та здоров'я на всіх життєвих етапах.

Тридцять вісім років тому Алек Джефріс, генетик із Британії, дійшов висновку, що ДНК кожної людини унікальна. Надалі це відкриття вчені поклали основою методу, який знайшов застосування у криміналістиці, у світі науки.

На сьогоднішній день на території України дедалі популярнішими стають ДНК лабораторії. За останні роки кількість людей, які бажають замовити ДНК — тестування на встановлення спорідненості у Києві та по всій Україні, зросла в кілька разів.

Дізнатися про своє етнічне походження, досліджувати свою сімейну історію та знайти нових родичів зовсім нескладно завдяки простому тесту ДНК.

Молекулярний тест на коронавірус за допомогою ПЛР - це точний тест, рекомендований ВООЗ для підтвердження коронавірусної інфекції SARS-CoV-2.

Будьте абсолютно впевнені в батьківстві завдяки найбільш популярним ДНК-тестам на батьківство. Досить взяти зразки будь-якого формату з ДНК від батька та дитини: мазки зі щоки, щітки, окуляри, столові прилади, соломинки тощо.

У нашому списку послуг доступні різні типи тестів для підтвердження зараження коронавірусом SARS-CoV-2. Варто пам'ятати, що використовуються для перевірки різних параметрів. Тести ПЛР підтверджують поточну інфекцію COVID-19.

ДНК-тестування для встановлення батьківства полягає у порівнянні генетичних профілів передбачуваного батька та дитини. Подібні тести проводяться для визначення ступеня спорідненості між членами сім'ї однієї статі: сестра – сестра, дідусь – онук.