Що таке гаплогрупи і гаплотипи?

Рубрика
Що таке гаплогрупи і гаплотипи?

Завдяки ДНК-тесту сьогодні ви можете дізнатися інформацію про ваших предків і шляхи їх міграції крізь епохи. Звичайно, нам недоступна інформаціях про їх іменах і інших деталях, але завдяки тесту можна дізнатися чимало іншої цікавої інформації, а саме: до яких глибоким родовим групам ви належите, місця проживання ваших предків і їх шляху міграції з Африки. Ці глибокі родові групи носять назвою гаплогрупп і гаплотипів. Спробуємо розібратися, що таке гаплогруппа і яку інформацію вона в собі несе.

Як відбувалося утворення гаплогрупп

образование гаплогрупп

Спочатку існувала тільки одна гаплогруппа в Африці. У міру того, як африканські племена йшли з континенту і відправлялися в різні інші місця на планеті, їх ДНК мутувала, а число гаплогрупп збільшувалася.

Нові гаплогрупи формуються навіть сьогодні, коли відбувається генна мутація (зміна нуклеотиду) у кого-то з певного клану. Проте, щоб мутація вважалася гаплогрупою, вона повинна переходити з покоління в покоління і бути досить поширеною.

Гаплогрупи, які формуються сьогодні, в кінцевому підсумку дозволяють простежити рід до першої людини, яка отримала мутацію. І точно так само сучасні відомі науці гаплогрупи можуть простежити родовід аж до самого раннього людини з минулого (хоча ми не знаємо імена цих людей, ми знаємо, що вони існували і знаємо, де приблизно і коли вони жили).

Гаплогрупи формувалися і вимирали, і сьогодні продовжують формуватися знову. Гаплогрупи, існуючі зараз, походять від людей, чиї нащадки дуже успішно заводили великі сім'ї.

Структура гаплогрупп

Гаплогрупи сьогодні діляться на чотири основних: європейські, африканські, індіанські і азіатські. Усередині цих гаплогрупп багато підгруп гаплогрупп, які додатково визначають, де і коли виникли найдавніші відомі неафриканські предки людини по чоловічій і жіночій лініях сім'ї. Більшість підгруп гаплогрупп численні. Єдина група з менш ніж трьома підгрупами - це група людей з числа корінних американців, яка має тільки дві підгрупи.

По суті, гаплогрупи складають карту кланів, з яких сталася сучасна людська раса. Гаплогрупи іменуються в алфавітному порядку в порядку виявлення. Так що не думайте, що ваша гаплогруппа А означає, що ви африканець, або що ви європеєць з буквою Е. Підгрупи гаплогрупп названі по буквено-цифровим комбінаціям, що вказує, де і коли вони були виявлені, з якої основний гаплогрупи вони відбуваються. Іноді вони навіть позначають дуже специфічні невеликі географічні райони, де жили самі ранні предки цієї лінії.

Яка різниця між гаплогрупи і гаплотипами? Гаплотип - більш вузьке поняття. Це група генів в організмі, які успадковуються разом від одного з батьків, а гаплогруппа - це група схожих гаплотипів, які мають спільного предка з мутацією однонуклеотидний поліморфізму. Якщо говорити точніше, то гаплогруппа являє собою комбінацію алелей в різних областях хромосом, які тісно пов'язані і мають тенденцію успадковуватися разом. Гаплогрупи відносяться до однієї лінії походження, яка з'явилася, як правило, тисячі років тому.

Як визначити, до якої гаплогрупи себе віднести?

Так як же дізнатися, яка ваша особиста гаплогруппа? Для цього потрібно пройти тест ДНК. Але не кожен тест дасть правильну відповідь. Більшість ДНК-тестів на ринку сьогодні тестують аутосомно ДНК, яка є сумішшю генетичних маркерів, отриманих від ваших предків. Це може бути корисно для пошуку живих родичів і визначення етнічної приналежності, але це нічого не говорить про вашому давнє минуле.

ринадлежность к гаплотипам

Для визначення стародавньої родоводу вам потрібен тест мтДНК або тест YDNA (або обидва). Ваша материнська гаплогруппа заснована на вашій мітохондріальної ДНК, а ваша батьківська гаплогруппа заснована на вашій YDNA.

Оскільки жінка не несе YDNA, то для визначення її гаплогрупи по батьківській лінії, тестування повинен пройти її родич чоловічої статі - брат, батько чи дядько по батьківській лінії.

Як зрозуміти результати тесту? Вчені використовують букви і цифри для ідентифікації різних гаплогрупп. Перша буква позначає основну групу, інші букви і цифри використовуються для найбільш ранніх змін в ДНК. Наприклад, ваша батьківська гаплогруппа Е. Гаплогрупи E історично зустрічаються в Африці. Є два головних підрозділу E-гаплогрупи - E1 і E2. Вони, в свою чергу, мають свої класифікації. Наприклад, якщо ви є частиною гаплогрупи E1b1a1, ваш предок, ймовірно, походив з південної частини Африки. Але якщо ви є частиною E1b1b1b1a, то ваші предки, швидше за все, були берберами, які жили на північному заході Африки.

Гаплогруппа і гаплотип по материнській лінії будуються за схожою системі, що може збити з пантелику. Дуже важливо відзначити, що материнські і батьківські групи абсолютно різні. Гаплогруппа YDNA J1 і гаплогруппа мтДНК J1 не мають збігів!

Одна з переваг ідентифікації вашої гаплогрупи в тому, що вона може дати уявлення про походження ваших предків. Можливо, ви вже знаєте, де вони жили 200 або навіть 300 років тому, але деякі гаплогрупи йдуть в минуле на 10 000 і більше років!

Якщо ви належите до набагато більш нової гаплогрупи, наприклад, з'явилася всього одна-дві тисячі років тому, це може звузити поле пошуку носіїв схожих з вами генів ще більше.

Також майте на увазі, що на ДНК вплинули міграції народів, адже люди в пошуках кращих умов для життя постійно переміщалися з регіону в регіон і вступали в шлюби. Це означає, що будь-яка конкретна країна або регіон матимуть найбільш поширені материнські і батьківські гаплогрупи. Однак до них часто прив'язуються і деякі інші, більш рідкісні для цього регіону, гаплогрупи.

Як визначити гаплогрупи по гаплотипу? Для визначення групи за типом необхідно знати модальні значення для великого числа локусів, тому фахівці використовують спеціальне програмне забезпечення, предиктори. Для більш глибокого пошукати необхідно використовувати бази даних з маркерами, які допомагають відрізнити одну групу від іншої.

Коли і де виникли гаплогрупи?

ДНК-дослідження дозволили виділити гаплотипи, зрозуміти, де вони утворилися і як мігрували по планеті. Це список Y-ДНК гаплогрупп всіх типів:

К - виник 40000 років тому в північному Ірані.
Т - виник 30000 років тому уздовж берегових ліній Червоного моря і / або навколо Перської затоки.
J - виник 30000 років тому на Близькому Сході.
R - виник 28000 років тому в Центральній Азії.
E1b1b - виник 26000 років тому в Північно-Східній Африці.
I - виник 25000 років тому на Балканах.
J1 - виник 20000 років тому в горах Таврос / Загрос.
J2 - виник 19000 років тому в північній Месопотамії.
E-M78 - виник 18000 років тому в північно-східній частині Африки.
R1b - виник 18000 років тому уздовж берегової лінії Каспійського моря і / або Центральної Азії.
R1a - виник 17000 років тому на півдні Росії.
G - виник 17000 років тому на Близькому Сході.
I2 - виник 17000 років тому на Балканах.
E-V13 - виник 15000 років тому в південному Лівані або Північній Африці.
I2b - виник 13000 років тому в Центральній Європі.
N1c1 - виник 12000 років тому в Сибіру.
E-M81 - виник 11000 років тому в Північно-Західній Африці.
I2a - виник 11000 років тому на Балканах.
G2a - виник 11000 років тому в Лівані або Анатолії.
R1b1b2 - виник 10000 років тому на півночі чи півдні Кавказу.
I2b1 - виник 9000 років тому в Німеччині.
I2a1 - виник 8000 років тому в Південно-Західній Європі.
I2a2 - виник 7500 років тому в Південно-Східній Європі.
I1 - виник 5000 років тому в Скандинавії.
R1b-L21 - виник 4000 років тому в Центральній і Східній Європі.
R1b-S28 - виник 3500 років тому в районі Альп.
R1b-S21 - виник 3000 років тому в Фрісландії (Фрізія) на узбережжі Північного моря і в Центральній Європі.
I2b1a - виник менше 3000 років тому у Великобританії.

Похожие статьи
Сподобався пост? Підпишіться на оновлення сайту
Залишити відповідь

Останні статті

Генетичне тестування засноване на аналізі ДНК пацієнта за допомогою лабораторних методів з метою читання міститься в ньому інформації.

З кожним роком розширюється ринкова пропозиція тестів ДНК, які можна проводити для різних цілей. Вартість генетичних тестів залежить від кількості протестованих генів і типу використовуваного методу.

Тест на батьківство проводиться для встановлення особи біологічного батька дитини. Скільки коштує тест на батьківство і як до нього підготуватися?

Генетична інформація, що міститься в ДНК, має великий вплив на зовнішній вигляд і функції нашого тіла. І хоча умови навколишнього середовища також мають великий вплив, наші гени - це «рецепт» для нашого тіла, завдяки якому воно знає, як функціонувати.

Останні досягнення в області технологій геноміки зробили доступним отримання персоналізованої генетичної інформації.

Генетичний профіль - це набір певних ділянок ДНК (генетичних маркерів). Він унікальний для кожної людини, тому його ще називають «генетичним відбитком пальця». Тільки однояйцеві близнюки мають однаковий генетичний профіль.

Ви коли-небудь замислювалися, чому одні люди, які ведуть нездоровий спосіб життя і живуть в несприятливих умовах, живуть здорової і довгим життям, а інші, не дивлячись на турботу про своє здоров'я, не доживають до глибокої старості? Дуже ймовірно, що за це можуть бути відповідальні гени.

Ставити під сумнів материнство для багатьох жінок може бути дуже важким досвідом. На щастя, такі ситуації трапляються порівняно рідко, але все ж трапляються.

ДНК-дієта - меню, записане в генах. ДНК-дієта допомагає скинути вес? Є результати пошуку від ДНК-аналізу? Ответы на вопросы в статье от Медикал Геномікс Україна. Щоб дієта стала ефективною та дозволила безпечно досягти та підтримати оптимальну фігуру, вона повинна відповідати нашому організму.