Біологічна роль ДНК і РНК

Рубрика
Біологічна роль ДНК і РНК

ДНК - найважливіша молекула для всіх живих істот, навіть рослин. Вона визначає спадкування, кодування білків і містить інструкції для розвитку і розмноження всього організму і кожної його клітини окремо. Досягнення генетики дозволили розкрити інформацію, що міститься в ДНК, і використовувати її з користю для людей. Тепер кожен може зробити конфіденційний ДНК-тест, щоб отримати відповіді на найскладніші питання. Давайте дізнаємося більше, як працює і яка біологічна роль ДНК.

Які функції виконує ДНК в організмі

ДНК и РНКДНК несе відповідальність за зростання і підтримання життя, що виражається у виконанні цієї молекулою трьох функцій.

  1. Кодування білків. ДНК містить код для білків, які є складними молекулами, виконує найважливішу роль в нашому тілі. Інформація в ДНК спочатку «читається», а потім транскрибується в молекулу-месенджер. Після цього інформація, що міститься в цій молекулі, перекладається на «мову», зрозумілий організму. Це мова амінокислот, будівельних блоків білків. Саме цей специфічний мову диктує, як амінокислоти повинні виробляти певний білок. Існує двадцять різних видів амінокислот, які в результаті дають величезну різноманітність білків.
  2. Реплікація. Реплікація ДНК, в свою чергу, підтримує відтворення, ріст клітин, тканин і систем організму. У цьому процесі нитки ДНК, щільно сплутані, розкручуються і буквально розстібаються, формуючи нову ланцюг, що доповнює вихідну послідовність.
  3. Спадкування. ДНК важлива з точки зору спадковості. Вона упаковує всю генетичну інформацію і передає її наступному поколінню. Основою для цього є той факт, що ДНК створює гени, а гени - хромосоми. 23-тя пара хромосом називається статевої і відрізняється у чоловіків і жінок. У жінок є дві копії Х-хромосоми, або ХХ, а у чоловіків - одна Х і одна Y-хромосома. При заплідненні яйцеклітини з'являється нова клітина, яка містить половину генів від кожного з батьків. Ця нова ДНК таким чином містить інформацію, яка визначить зовнішність нового людини, схильності до тих чи інших захворювань, і навіть інтелект, риси характеру і таланти.

Таким чином, на що впливає ДНК в організмі? Розміри її впливу величезні - ця молекула містить інструкції, необхідні організму для розвитку, життя і розмноження. Ці інструкції знаходяться всередині кожної клітини і передаються від обох батьків їх дітям.

ДНК допомагає синтезу РНК

Матрична РНК, або мРНК, - це одноцепочечная проміжна молекула, яка переносить генетичну інформацію від ДНК в ядрі до цитоплазми, де вона служить шаблоном в освіті поліпептидів. мРНК синтезується в ядрі з використанням нуклеотидноїпослідовності ДНК в якості матриці.

Процес створення мРНК з ДНК називається транскрипцією і відбувається в ядрі. мРНК направляє синтез білків, який відбувається в цитоплазмі. мРНК, утворена в ядрі, транспортується з ядра в цитоплазму, де вона приєднується до рибосом. Білки збираються на рибосомах з використанням нуклеотидноїпослідовності мРНК як інструкції. Таким чином, мРНК несе «повідомлення» від ядра до цитоплазми. Повідомлення закодовано в нуклеотидної послідовності мРНК, яка комплементарна нуклеотидноїпослідовності ДНК, що служила матрицею для синтезу мРНК. Створення білків з мРНК називається трансляцією. У цьому полягає біологічна роль РНК.

Молекулярні хвороби і зв'язок молекул ДНК

Молекулярне, або генетичне, захворювання - це будь-яке захворювання, викликане збоєм на молекулярному рівні, тобто в молекулі ДНК. Генетична аномалія може варіюватися від незначної до великої - від однієї мутації в єдиному підставі в ДНК до грубої хромосомної аномалії, що включає зміну кількості або набору хромосом. Мутації можуть відбуватися або випадково, або через вплив навколишнього середовища.

Існує ряд різних типів генетичних порушень обміну, в тому числі:

  • моногенні - зміни або мутації, що відбуваються в послідовності ДНК одного гена. Приклади захворювань - кістозний фіброз, серповидно анемія, Синдром Марфана, хвороба Хантінгтона і гемохроматоз;
  • багатофакторні - викликані поєднанням факторів навколишнього середовища і мутацій в декількох генах. Наприклад, різні гени, які впливають на сприйнятливість до раку молочної залози, були виявлені в хромосомах 6, 11, 13, 14, 15, 17 і 22. Це також хвороба Альцгеймера, артрит, цукровий діабет, рак і ожиріння.
  • хромосомні - оскільки хромосоми є носіями генетичного матеріалу, відхилення в кількості або структурі хромосом можуть привести до захворювання. Аномалії в хромосомах зазвичай виникають через проблеми в процесі ділення клітин. Наприклад, синдром Дауна, синдром Тернера, синдром Клайнфелтера, синдром котячого крику;
  • мітохондріальні - викликаються мутаціями в неядерної ДНК мітохондрій. Цей ряд захворювань включає спадкову атрофію зорового нерва Лебера, захворювання очей, миоклоническую епілепсію з рваними м'язовими волокнами (MERRF), а також мітохондріальну енцефалопатію, лактоацидоз і ІНСУЛЬТОПОДІБНИМ епізоди (MELAS), рідкісні форми деменції.

Однак далеко не всі мутації в генах - це вирок. Гени можуть включатися і вимикатися при певних умовах середовища. Тому навіть маючи схильність до того чи іншого захворювання, для попередження їх розвитку людина може дотримувати призначений лікарем план харчування і тренувань, відмовляючись від шкідливих звичок.

Будова і дія гена РНК

Что общего между ДНК и РНК и в чем отличия

ДНК - дезоксирибонуклеїнової кислоти, а РНК - рибонуклеїнова кислота. Хоча і ДНК, і РНК несуть генетичну інформацію і мають зв'язок між собою, між ними досить багато відмінностей. Що спільного між ДНК і РНК і в чому відмінності?

ДНК містить дезоксирибози, в той час як РНК містить рибозу. Єдина різниця між рибозой і дезоксирибозою полягає в тому, що рибоза влаштована трохи інакше - вона має на одну групу ОН більше, ніж дезоксирибоза, яка має Н, приєднану до другого вуглецю в кільці. ДНК являє собою двухцепочечную молекулу, в той час як РНК являє собою одноцепочечную молекулу. ДНК стабільна в лужних умовах, а РНК нестабільна.

Функції ДНК і РНК в організмі різні. ДНК відповідає за зберігання та передачу генетичної інформації, в той час як РНК безпосередньо кодує амінокислоти і виступає в якості посередника між ДНК і рибосомами для виробництва білків.

Переваги проведення аналізів в лабораторії Медікал Геномікс Україна

Лабораторія Медікал Геномікс Україна - найбільша в країні англійська лабораторія генетичних досліджень. Тут ви можете пройти будь-який генетичний тест, в тому числі для встановлення родинних відносин, а також медичні, генеалогічні дослідження.

Ми працюємо швидко і якісно, ​​гарантуючи конфіденційність і високу точність результату, оскільки використовуємо передове обладнання, а кожен тест перевіряється двома незалежними групами вчених.

Зателефонуйте нам, якщо у вас є питання - наші консультанти дадуть відповідь на них і допоможуть оформити замовлення. Здати біоматеріали можна в одному з наших 78 пунктів прийому зразків по всій Україні або замовивши набір для домашнього забору матеріалу.

Похожие статьи
Сподобався пост? Підпишіться на оновлення сайту
Залишити відповідь

Останні статті

Поняття «аналіз ДНК» з'явилося в побуті ще 1980 року, і нині немає людини, яка з нею незнайома. Заглибимося в термінологію, ДНК-тест – процедура внутрішньовидової ідентифікації.

Медичний центр Медікал Геномікс Україна пропонує підтверджені наукою можливості зберегти свою молодість та здоров'я на всіх життєвих етапах.

Тридцять вісім років тому Алек Джефріс, генетик із Британії, дійшов висновку, що ДНК кожної людини унікальна. Надалі це відкриття вчені поклали основою методу, який знайшов застосування у криміналістиці, у світі науки.

На сьогоднішній день на території України дедалі популярнішими стають ДНК лабораторії. За останні роки кількість людей, які бажають замовити ДНК — тестування на встановлення спорідненості у Києві та по всій Україні, зросла в кілька разів.

Дізнатися про своє етнічне походження, досліджувати свою сімейну історію та знайти нових родичів зовсім нескладно завдяки простому тесту ДНК.

Молекулярний тест на коронавірус за допомогою ПЛР - це точний тест, рекомендований ВООЗ для підтвердження коронавірусної інфекції SARS-CoV-2.

Будьте абсолютно впевнені в батьківстві завдяки найбільш популярним ДНК-тестам на батьківство. Досить взяти зразки будь-якого формату з ДНК від батька та дитини: мазки зі щоки, щітки, окуляри, столові прилади, соломинки тощо.

У нашому списку послуг доступні різні типи тестів для підтвердження зараження коронавірусом SARS-CoV-2. Варто пам'ятати, що використовуються для перевірки різних параметрів. Тести ПЛР підтверджують поточну інфекцію COVID-19.

ДНК-тестування для встановлення батьківства полягає у порівнянні генетичних профілів передбачуваного батька та дитини. Подібні тести проводяться для визначення ступеня спорідненості між членами сім'ї однієї статі: сестра – сестра, дідусь – онук.